انتقادها و واکنش ها به نمایش شخصیت « حضرت ابوالفضل العباس (ع ) » در فیلم « رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش


انتقادها و واکنش ها  به نمایش شخصیت « حضرت ابوالفضل العباس (ع ) » در فیلم « رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش

در مورد نمایش چهره‌های حضرت عباس (ع) و فرزندان معصوم امام حسین (ع) در فیلم سینمایی “رستاخیز” که بر خلاف سنت معهود در کشور صورت گرفته است، واکنش‌های مختلفی   از سوی مراجع، علماء و شخصیت‌های مذهبی  و سیاسی کشورمان صورت گرفته است . 

در یکی از این واکنش‌ها « آیة‌الله علوی گرگانی» از مراجع تقلید  با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام تأکید کرده‌اند که اینگونه رفتارها در سایه سهل‌انگاری وزارت ارشاد محقق شده است و باعث سوء استفاده برخی فیلمسازان شده است.ایشان همچنین گفته‌اند که کم رنگ شدن عظمت امامزادگان موجب توبیخ و بلکه عقاب الهی در قیامت خواهد شد و همه مسؤولین باید خود را برای جوابگویی در روز حساب آماده کنند.متن بیانیه  آیة الله  علوی گرگانی به این شرح است:

بسمه تعالی

متأسفانه در آستانه سی و پنجمین بهار انقلاب که با اعتقاد و ایمان مردم و رهبری مراجع عظام مخصوصا امام خمینی رحمه الله به بار نشست، بر خلاف نظر عموم مراجع مبنی‌بر عدم جواز نشان دادن تصویر ذوات مقدسه در فیلم‌ها، در فیلمی در جشنواره فجر این ذوات نشان داده شد. لذا این موضوع نوعی بی‌احترامی و بی‌توجهی به نظر دینی مراجع تقلید می‌باشد و باعث حرمت شکنی عظمت امام‌زادگان بزرگوار خواهد شد و لذا اینجانب این عمل را محکوم می‌کنم.

شکی نیست که اینگونه رفتارها در سایه سهل انگاری وزارت ارشاد محقق شده است که باعث سوءاستفاده برخی فیلم‌سازان شده است و لذا توصیه می‌شود وزارت محترم ارشاد در نظارت‌های خود دقت بیشتری به خرج داده و شرایط و نکات شرعی را رعایت کنند. طبیعی است عدم توجه به نصایح علما موجب کم‌رنگ شدن اعتماد قشر متدین به دستگاه‌های فرهنگی شده و کم‌رنگ شدن عظمت امامزادگان موجب توبیخ و بلکه عقاب الهی در قیامت خواهد شد و همه مسئولین باید خود را برای جوابگویی در روز حساب آماده کنند.

امید است خداوند شفاعت ذوات مقدسه و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را نصیب ما و شما کند.

سید محمدعلی علوی گرگانی

ابنا در ادامه می‌نویسد: شایان ذکر است در حالی که نشان ندادن چهره پیامبر اکرم(ص)، اهل‏‌بیت(ع)، خلفای نخستین، همسران پیامبر(ص) و چهره‌های مقدس و معصوم، یک هنجار مورد قبول در بین فیلم‌سازان متدین شیعه و سنی است، متأسفانه این نکته در فیلم سینمایی “رستاخیز” که امروز در جشنواره فجر به نمایش درآمد رعایت نشد و علاوه بر نمایش چهره حضرت عباس(ع)، در ده‌ها سکانس دیگر چهره فرزندان و خانواده امام حسین(ع) حضرت علی اکبر(ع)، حضرت علی اصغر(ع)، حضرت قاسم(ع) و … یک به یک نشان داده می‌شود.

این در حالی است که سه سال پیش مسأله تصویر کردن چهره حضرت عباس(ع) در سریال مختارنامه و بازی یک هنرپیشه به جای ایشان، جامعه متدینین را بشدت نگران کرد و سرانجام با مواضع محکم مراجع عظام تقلید حضرات آیات عظام صافی گلپایگانی، وحید خراسانی، مکارم شیرازی، مظاهری اصفهانی، علوی گرگانی، محمدصادق روحانی، موسوی اردبیلی، ملکوتی تبریزی و حسینی شاهرودی این کار صورت نگرفت.

 واکنش علی جنتی وزیر ارشاد اسلامی 

 

وزیر ارشاد گفت: فیلمنامه «رستاخیز» با شخصیت‌های حوزوی هماهنگ شده و مشکل تاریخی ندارد و کامل منطبق با تاریخ صحیح عاشورا است.
وی افزود: بسیاری از مراجع همچون آیت‌الله سیستانی آن را تائید کردند.  سخنی که مدتی بعد توسط مشاور ایشان تکذیب گردید .خبرگزاری  «نسیم»،  از قول علی جنتی وزیر ارشاد نوشته بود :  نمایندگان این مرجع تقلید، بخشی از هزینه های آن را تامین کردند و از لحاظ کارگردانی هم جایزه های زیادی را درو کرد. بخشی از بودجه آن را برخی شیعیان خارج از کشور تامین کردند و بخشی هم خود تهیه کننده تامین کرده است.
وی ادامه داد: در مورد جایزه بزرگ رئیس جمهوری به بهترین فیلم؛ شاخص هایی تعیین شد مانند تبیین فرهنگ اعتدال که مجموعا فیلمهای جشنواره هیچکدام واجد جمیع شرایط رئیس جمهور نبود.
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/0914/2.19/IMAGE634719889322145244.jpg
در همین حال  مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مطالب فوق  را که از قول علی جنتی درباره فیلم رستاخیز نقل شده است، تکدیب کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمیدرضا دربیکی رئیس این مرکز و مشاور وزیر توضیح داد: «مطالبی از قول وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جناب آقای جنتی، توسط خبرگزاری ها نقل شده که از آن سخنان، سرمایه گذاری مستقیم تعدادی از مراجع عظیم الشان تقلید در ساخت فیلم رستاخیز و نظارت بر مراحل تحقیق و نگارش فیلم نامه برداشت شده است. بدین وسیله خبر فوق تصحیح و نقش مراجع عظیم الشان به شیوه یاد شده تکذیب می‌گردد.»

 توضیحات موسسه سرمایه گذار فیلم رستاخیز

موسسه فرهنگ تماشا با انتشار متنی از اینکه آیت الله سیستانی در جریان فیلمنامه فیلم «رستاخیز» نبوده است و همچنین نحوه پژوهش و نگارش و سرمایه گذاری این فیلم خبر داده است.به گزارش خبرگزاری مهر، موسسه فرهنگ تماشا از سرمایه گذاران فیلم «رستاخیز» پیرو مطالب منتشر شده در سایت های خبری پیرامون این فیلم متنی را منتشر کرده که در آن به نکاتی اشاره شده است که در زیر می آید:۱- هیچ یک از مراجع بزرگوار تقلید، بویژه حضرت آیت الله سیستانی در جریان این فیلمنامه قرار نداشته اند.

۲- فیلمنامه فیلم «رستاخیز» از سال ۱۳۷۲ تا شروع تولید این فیلم در سال ۱۳۸۸ و در طول فرایند پژوهش و نگارش از سوی کارشناسان، علما، نخبگان و مورخین مورد بررسی قرار می گرفت و نظرات آنها در نگارش نسخه های بعدی اعمال می شد که این روند تا پایان ساخت فیلم ادامه داشته است.

۳- سرمایه گذاری انجام شده در این فیلم توسط جمعی از شیعیان علاقمند و ارادتمند به ساحت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در ایران و کشورهای مختلف انجام شده است.

درپایان سازندگان فیلم «رستاخیز» که با هدف ترویج فرهنگ اهل بیت علیهما السلام در جهان اقدام به ساخت این فیلم نموده اند، امید دارند حاصل این کار گامی در جهت نشر این معارف نورانی باشد.

 

به گزارش نیک نیوز فیلم سینمایی «رستاخیز» به کارگردانی «احمد‌رضا درویش»، فیلمی تاریخی، مذهبی و حماسی است که مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین(ع) در روز عاشورا را روایت می‌کند.

فیلمبرداری «رستاخیز» که از شانزدهم بهمن ۱۳۸۸ همزمان با اربعین حسینی در شهرستان بم آغاز شده بود، پس از پشت سر گذاشتن بیش از ۲۵۰ جلسه فیلمبرداری در شهرها و مناطقی چون بم، کلوت‌های شهدادِ کرمان، شاهرود، اصفهان، کاشان، فومن، شهرکِ پرندِ تهران و شهرکِ سینمایی دفاع مقدس در چهاردهم شهریور ۱۳۹۰ به اتمام رسید.

فیلم رستاخیز  در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر در ۱۱ بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین گشت  که در نهایت در ۸ بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برنده شد.

بازیگران فیلم رستاخیز

بازیگران: آرش آصفی، پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، بابک حمیدیان، بهادر زمانی، یاور احمدی‌فر، انوشیروان ارجمند، انوش معظمی، کوروش زارعی، محمود محکمی، سعید علیپور، امیر مولوی، علی جاویدفر، میرطاهر مظلومی، حمید جدیدی، قادر پزشکی، محمدرضا حق‌گو، علی عباسی، تورج فرامرزیان، بابک والی، رضا اکبری ارطه، ابراهیم سلطانی، خلیل الله خواجه نظام ، پژمان جعفری سمرقندی و …

بازیگران مهمان: پرویز پورحسینی، شقایق فراهانی، مهتاب کرامتی، لیلا بلوکات، زهره حمیدی، سروش گودرزی و سیدجواد یحیوی.

بازیگران عرب‌: جمال سلیمان، طلحت حمدی، رضوان عقیلی و فواز سرور از سوریه، داوود حسین از کویت، جواد الشکرچی از عراق، فادی ابراهیم  از لبنان.

تهیه کننده گان فیلم رستاخیز

سرمایه‌گذاران‌: مؤسسه فرهنگ تماشا، شرکت دلتا مدیا و شرکت آکوا فالز، تهیه‌کننده: تقى علیقلى‌زاده.

عوامل فیلم رستاخیز

نویسنده فیلمنامه و کارگردان: احمدرضا درویش، مدیر فیلمبرداری: حسین جعفریان، طراح صحنه و لباس: مجید میرفخرایى، طراح چهره پردازی: میرمحسن موسوی مدنى، مدیر تولید: سید علی قائم مقامى، صدابردار: یدالله نجفی، تدوین: طارق انوار، آهنگساز: استفن واربک، جلوه‌های ویژه میدانی: حمید رضا سلیمانی، جلوه های ویژه رایانه‌ای: سایمون فریم، صداگذارى و میکس: ریچارد کانوى، فیلمبردار: علیرضا برازنده، برنامه‌ریز و دستیار کارگردان: دانش اقباشاوی،مدیر عملیات پس از فیلمبرداری: کامران سحرخیز، مدیر دوبلاژ فارسى: میرطاهر مظلومی، مستندساز پشت صحنه: محمدرضا دلشاد، عکاس: محسن سیدى – بابک برزویه، روابط عمومی و عکاس پشت صحنه: توحید ولی‌بیگی.

عکس های فیلم رستاخیز

 

 

 

مطالب پیشنهادی :

نظرات بسته شده است .

StatsCrop