واکنش اصول گرایان به برد اصلاحات


واکنش اصول گرایان به برد اصلاحات

از نخستین ساعات روز شنبه اگرچه به ریاست جمهوری رسیدن حسن روحانی قطعی نبود اما شرایط آنچنان بود که می‌شد گفت در بدترین حالت او به همراه کاندیدایی از اصولگرایان به دور دوم خواهد رفت. این بار از اعلام زودهنگام نتایج آرا هم خبری نبود و وبسایت‌ها و خبرگزاری‌های اصولگرا ترجیح می‌دادند تنها به انتشار اخبار رسمی و اعلام نتایج اکتفا کنند.

وبسایت تابناک، ارگان رسانه‌ای حامیان محسن رضایی از نخستین رسانه‌های اصولگرایان بود که به تحلیل نتیجه پرداخت و در مطلبی با تیتر “شکست اصولگرایی لازم بود” نوشت: “شکست اصولگرایی واجب بود؛ واجب تر از نان شب! جریان اصولگرایی باید این نکته را درک کند که نمی‌تواند ناکارآمد بود و انتظار داشته باشد، مردم باز هم فوج فوج به سمت آنان حرکت کنند. جریان اصولگرایی باید درک کند که باید مسئولیت پذیر باشد و پاسخگو. نمی‌تواند تمام قد به حمایت از یک کاندیدای ریاست جمهوری برخاسته و در نیمه کار از او اعلام برائت کرد.”

نویسنده تابناک معتقد بود که “جریان اصولگرایی باید درک کند که فقط در مونولوگ است که می‌تواند فرمایش‌های خود را برای مردم بخواند و دیکته کند و در یک دیالوگ و گفت‌وگوی دو نفره همیشه کم می‌آورد و قافیه بازی را می‌بازد و مردم هم خوب می‌بینند که عیار هر کس به چه میزان است!

رسانه‌های اصولگرایی و در رأسشان صدا و سیما، باید بدانند دوران انحصار رسانه ای پایان یافته و نمی‌توان با نادیده گرفتن بخشی از مردم یا کاندیدای آنان، آنان را به شکست رساند.

جریان اصولگرایی باید شکست می‌خورد تا نسیم تغییر در این کشور به وزیدن بگیرد که تداوم اصولگرایی و آن همه ناکامی و مسئولیت ناپذیری روح و روان مردم را آزرده کرده بود؛ مردمی که بخشی از آنان کاملا از جریان اداره کشور خارج شده بودند.”

تابناک تاکید کرده بود که مردم به اصولگرایان “نه” گفتند چون “بیش از هر چیز دیگری طالب زندگی خوبند.”

ساعاتی بعد در حالی که سکوت رسانه‌های اصولگرا ادامه داشت، تابناک این بار انتقادی را متوجه نمایندگان مجلس کرد و با اشاره به حمایت ۱۶۰ نماینده از ولایتی و ۱۵۰ نماینده از قالیباف، آرای پایین این دو را یادآور شد ونوشت: ” رأی بیش از ۶۰ درصد مردم با رأی نمایندگانشان ‌فرق می‌کند.”

تابناک به اصولگرایان می‌گوید که این شکست مشابه شکست سال ۸۴ اصلاح‌طلبان است و “اکنون زمان آن رسیده که از مردم به خاطر دور شدن از خواسته‌شان طلب پوزش کنند که حق مردم را تنها مردم باید ببخشند.”

 

“روحانی اصلاح‌طلب نیست”

یکی از اشتراکات خبرگزاری‌های اصولگرا استفاده از تیتر “ایران دموکراتیک‌ترین انتخابات دنیا را برگزار کرد” به نقل از هاشمی رفسنجانی بود(فارس – مهر).

فارس که تا روز انتخابات، حسن روحانی را کاندیدای اصلاح‌طلبان می‌دانست، در روز شنبه هیچ اشاره‌ای به جهت‌گیری سیاسی او نمی‌کرد و حتی در زندگینامه و نزدیکان سیاسی او هم هیچ نامی از اصلاح‌طلبان و شخص هاشمی رفسنجانی نبرد. جالب این که فارس از جشن و شادمانی مردم پس از پیروزی روحانی هم خبر و همگزارش تصویری منتشر کرد اما شعارها و نمادهای پرتعداد جنبش سبز در آن غایب بود.

آیت‌‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری هم در گفت‌وگو با فارس معتقد بود: “فتنه ۸۸ با این حضور و رای ملت در انتخابات ۹۲ به گورستان تاریخ سپرده شد. همه کسانی که می‌گفتند برخی مردم به دلیل تقلب، با نظام قهر هستند روز گذشته دیدند که سلایق متنوعی با حضور در انتخابات اعتماد کامل خود را به ساز و کار انتخاباتی در ایران نشان دادند.”

خبرگزاری تسنیم، منتسب به سپاه پاسداران هم به انتشار اخبار وزارت کشور، پیام رهبری و پیام‌های تبریم کاندیداها اکتفا کرد. در تنها موضعگیری این وبسایت یادداشتی از سعدالله زارعی منتشر شده بود که تحلیل می‌کرد: “حجت الاسلام حسن روحانی عضو جامعه روحانیت مبارز است که هم اینک به‌عنوان کاندیدای دو گروه کارگزاران و اصلاح‌طلبان به میدان آمده و به رقابت با جامعه روحانیت پرداخته است. با توجه به این که او ده‌ها سال سخنران مجالس وفیات اعضای روحانیت و مدرسین بوده، مدتی طول می‌کشد تا مردم باور کنند که او یک اصلاح‌طلب است… در این میان محمدباقر قالیباف که به‌عنوان اصولگرا به میدان آمد و به‌طور طبیعی باید حداقل ولایتی و حداد، به‌نفع او کنار می‌رفتند، در میانه میدان با نقد جدی بخش‌هایی از اصولگرایان مواجه شد و به‌خصوص طرفداران دکتر جلیلی درباره اصولگرا بودن او ابراز تردید می‌کردند. به‌هرروی در این فضا اصولگرایان با وجود اکثریت آرا،”دوم” شدند و این خود یک درس تاریخی به حساب می‌آید.”

مهدی طائب، فرمانده قرارگاه عمار در گفت‌وگو با این وبسایت حضور مردم را به لبیک گفتن به “ندای مقام معظم رهبری” تعبیر کرد و گفت: “برخی از دشمنان می‌خواستند این گونه القا کنند که مردم آرام آرام از جمهوری اسلامی روی گردان شده‌اند، حضور پرشکوه مردم در انتخابات، تزویر آنها را از بین برد. استکبار جهانی می‌داند که درباره نظام ایران دروغ می‌گوید، اما این دروغ را آنقدر تکرار کرده‌ که آرام آرام خودش هم داشت باور می‌کرد که مردم ایران از نظام رویگردان شده‌اند و پشت نظام را خالی شده است؛ شاید دشمن به دنبال این بود که اگر این نظام پشتوانه مردمی‌اش را از دست داد، آنها نیز به دنبال گزینه‌های دیگری به خیال خودشان برای یکسره کردن کار نظام جمهوری اسلامی باشند.”

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی که در این دوره جهت‌گیری واضحی به سمت قالیباف داشت، در مصاحبه با چهره‌های اصولگرا فعال‌تر بود. به سراغ احمد توکلی نماینده اصولگرای مجلس و منتقد احمدی‌نژاد رفت که می‌گفت: ” این انتخابات سرآغاز دوره ای جدید برای جبران آسیب های ۸ سال اخیر خواهد بود.”

محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هم عنوان کرده بود: “باید متوجه این مساله باشیم که این حماسه به معنای رضایت از امور کشور نیست، بلکه این حماسه برای دفاع از نظام و لبیک به رهبری بوده است.”

مهر هم از گزارش جشن و شادمانی و ” پخش گل و شیرینی” غافل نبود.

 

صراحت وبلاگ‌نویس‌های اصولگرا در اعتراف به شکست

اما مسعود ده‌نمکی، روزنامه‌نگار سابقی که با سابقه تندروی‌های بسیار در حال حاضر به فیلمسازی مشغول است منتظر رسانه‌های اصولگرا نماند و در وبلاگش دو مطلب منتشر کرد. در اولی نوشت که “اصولگر اها به غضنفر های خودشان باختند نه به مارادونا”. او از “توهمات عجیب دوستان اصولگرا” گفته که باعث شده با دست خودشان خود را بازنده کنند و نوشته که “آنها یک خاتمی داشتند تا در عین دلخوری گوش به حرفش بدهند و کنار بکشند و اینها برای آمدن احساس تکلیف کردند اما برای کنار رفتن احساس تکلیف نکردند.”

او در آخر آورده بود: “از این بدتر خرج کردن همه چیز پای یک رقابت در درون ساختار نظام است که هزینه های دیگری دارد که به مرور مشخص خواهد شد.”

در مطلب دوم، ده‌نمکی ترجیح داد هاشمی رفسنجانی را خطاب قرار بدهد و از او پرسید که “می‌دانید چرا کسی سطل آشغال آتش نمی زند؟”

ده‌نمکی که از منتقدان سینمایی دل پری دارد، موضوع سینما را با انتخابات گره زد و نوشت: “اگر کسانی که در هردوره پیروزی رقیب را به این آسانی می پذیرند و به جای سطل اشغال آتش زدن پیام تبریک برای مخالف خود می فرستند روشنفکر نیستند توصیه می کنم به این منش خود افتخار کنند ولو اینکه همیشه از نظر اصلاح طلبان و روشنفکر نمایان متهم باشند. به هر حال امیدوارم مدعیان روشنفکری و دموکراسی آداب برد و باخت را در همه حوزه ها ی فرهنگی و سیاسی یاد بگیرند. و انتخاباتشان مثل جشنواره سینمایی ش

مطالب پیشنهادی :

نظرات بسته شده است .

StatsCrop